Sklepní uličky a areály
Všechny obce mikroregionu se mohou pyšnit vinařským areálem, ve kterém se během roku konají akce pro veřejnost. Mezi nejznámější areály patří sklepy Šidleny v Miloticích, sklepy Žlébky ve Vacenovicích, sklepy Slavín v Ratíškovicích či sklepy pod viniční horou Achtele ve Vlkoši.
Obecní muzeum Skoronice
Budova obecního muzea je ukázkou původní venkovské zástavby na Slovácku a její současný stav kopíruje dispozici a vnitřní členění domu z roku 1903. Stavení bylo v roce 2013 rekonstruováno a v původních světnicích byly instalovány dvě expozice. Dvě místnosti v levém křídle budovy, které původně sloužily jako hospodářské prostory, hostí expozici věnovanou jízdě králů. Starobylý obřad, který byl v roce 2011 zapsaný na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví pod ochranou UNESCO se do dnešních dnů zachoval pouze ve čtyřech obcích na jihovýchodní Moravě, Skoronice jsou nejmenší z nich. Tento zvyk představují informační panely s historií jízdy, trojrozměrné předměty připomínající bohatství a mýtickou povahu letniční slavnosti i multimediální prezentace putování královské družiny.
Internační tábor Svatobořice
Za české vlastenecké projevy proti monarchii na Kyjovsku, nejen v předválečných letech, rozhodla rakouská vojenská správní komise o vybudování uprchlického tábora pro běžence z Haliče a Bukoviny, kteří utíkali do vnitrozemí císařství před ruskou frontou. Tak již v září 1914 vznikla na šesti hektarech baráková kolonie, která se později rozrostla až na 46 objektů. Vybudování tohoto prvního tábora neblaze poznamenalo obec na dlouhých třicet šest let. Za projevy vlastenectví bylo několik zdejších občanů odsouzeno na smrt.
Bájný vrch Náklo
Náklo (265 m n.m.) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice, Vacenovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů. V 30. letech 20. století zde nastal rozvoj těžby lignitu firmou Baťa. Nedaleko vrcholu se nacházejí pozůstatky dolů Žofie, Tomáš, Josef a Franc de Paule. Na povlovných svazích Nákla jsou založeny vinice. V poslední době se Náklo dostalo do povědomí v souvislosti s nepravděpodobnými hypotézami o možném ústředí Velkomoravské říše. Na vrcholu Nákla stojí dřevěný liliový kříž a pískovcová socha Sáma, sochy Cyrila a Metoděje a moravských knížat Svatopluka, Rastislava.
Státní zámek Milotice
Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Zámecká instalace nabízí pohled do životního stylu a zvyklostí posledních majitelů rodu Seilern-Aspang. V zámecké kostymérně si můžete za poplatek zapůjčit dobové kostýmy.
Přibližně od poloviny 60. let 20. století probíhaly úpravy interiérů zámku; v roce 1974 byla nová instalace hotova a návštěvníkům byla nabídnuta stylizovaná prohlídková trasa, akcentující barokní epochu, která byla ze společenského hlediska pro Milotice nejvýznamnější.
Muzeum ve vagóně a šlapací drezína Ratíškovice
Šlapací drezíny v Ratíškovicích jezdí už od roku 2004 a za těch jedenáct let jsme přepravili přes pětadvacet tisíc spokojených návštěvníků z řad turistů, cyklistů , železničních fandů, ale i zaměstnanců železnice.
Přijeďte se do Ratíškovic povozit, užít si klidu, pohody a zážitku z netradičního dopravního prostředku – šlapací drezíny. Projížďku můžete spojit s návštěvou našeho Muzea ve Vagónu, kde se dovíte zajímavé informace nejen o historii naší železnice, ale i o hnědém „zlatě“ – lignitu, který se na Ratíškovicku těžil.
Military muzeum Vlkoš
Muzeum nese název po nejslavnějším rodáku obce Vlkoš, armádním generálovi, ministru národní obrany exilové vlády v Londýně Sergěji Janu Ingrovi. Stálé expozice se věnují několika osobnostem, kromě S. J. Ingra např. MUDr. Karlovi Antonínovi Macháčkovi nebo MUDR. Zdeňkovi Vítkovi.
V roce 2013 vznikla expozice Václava Ingra (bratr generála Ingra), který byl za 1. republiky kapitánem jezdectva, jeho životní pouť byla ukončena v koncentračním táboře Osvětim. Od roku 2014, kdy proběhla celková rekonstrukce budovy muzea se expozice rozšířila o prezentace AČR v misích. V roce 2022 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce horní části muzea. Byla instalována audiovizuální technika i speciální osvětlení.
Habánský sklep ve Vacenovicích
Habáni našli na jižní Moravě útočiště v 16. a na počátku 17. století a zanechali v regionu výraznou stopu – povznesli na vyšší úroveň vinařství i keramickou výrobu. Ve Vacenovicích žila komunita asi 400 těchto uprchlíků. Obec se díky tak může pochlubit mnoha nálezy a také pověstmi o habánech, které se dochovaly až dodnes.
Ve sklepě na návsi lze spatřit nejen úlomky keramiky, ale i mnoho úžasných výrobků, které byly prokazatelně ve Vacenovicích habánskou technikou vyrobeny. Zajímavostí je zmenšená kopie nálezu více než šestimetrové vypalovací pece, v níž se dalo najednou vypálit až tisíc kusů keramiky. Symbolem habánské keramiky se stal džbánek s pěkně kulatým bříškem, rovným hrdlem, bez hubičky, ale zato s kovovým víčkem.
Informační centrum mikroregionu
Navštivte naši Konírnu na zámku Milotice
Konírna představuje jedinečné výchozí místo pro výlety po mikroregionu, ve kterém najdete informace, zábavu i poučení. Zakoupit zde také můžete výrobky regionálních řemeslníků a další jedinečnou tvorbu.
Proč s dětmi vyrazit do konírny?
- Dětský koutek pro nejmenší
- Dračí sluj s pokladem
- Dílničky pro děti
- Výukový a zábavný panel
- Zámecký barokní brod s dřevěnými koníky v životní velikosti
- Expozici krojů obcí mikroregionu
- Turistické informace
- Informace o obcích mikroregionu – tipy na další výlety
- Drobné dárečky z výletu
- Fotopanel
Otevírací doba
duben, říjen SO–NE 10.00–17.00
květen–září ÚT–NE 10.00–17.00
Vstupné
30 Kč dospělí
25 Kč studenti, senioři
20 Kč děti od 3 let
85 Kč rodinné vstupné
Slevy
10 % hromadné školní zájezdy
10 % skupiny nad 12 osob
Poznejte všemi smysly
Mikroregion Nový Dvůr

Cykloturistika

Folklor a tradice

víno a gastro

ubytování
Svatobořice-Mistřín

Ratíškovice

Vlkoš

Skoronice

Vacenovice

Milotice
